lnu.sePublikationer
Ändra sökning
Avgränsa sökresultatet
1 - 6 av 6
RefereraExporteraLänk till träfflistan
Permanent länk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Träffar per sida
  • 5
  • 10
  • 20
  • 50
  • 100
  • 250
Sortering
  • Standard (Relevans)
  • Författare A-Ö
  • Författare Ö-A
  • Titel A-Ö
  • Titel Ö-A
  • Publikationstyp A-Ö
  • Publikationstyp Ö-A
  • Äldst först
  • Nyast först
  • Skapad (Äldst först)
  • Skapad (Nyast först)
  • Senast uppdaterad (Äldst först)
  • Senast uppdaterad (Nyast först)
  • Disputationsdatum (tidigaste först)
  • Disputationsdatum (senaste först)
  • Standard (Relevans)
  • Författare A-Ö
  • Författare Ö-A
  • Titel A-Ö
  • Titel Ö-A
  • Publikationstyp A-Ö
  • Publikationstyp Ö-A
  • Äldst först
  • Nyast först
  • Skapad (Äldst först)
  • Skapad (Nyast först)
  • Senast uppdaterad (Äldst först)
  • Senast uppdaterad (Nyast först)
  • Disputationsdatum (tidigaste först)
  • Disputationsdatum (senaste först)
Markera
Maxantalet träffar du kan exportera från sökgränssnittet är 250. Vid större uttag använd dig av utsökningar.
  • 1.
    Khrennikov, Andrei
    et al.
    Växjö universitet, Fakulteten för matematik/naturvetenskap/teknik, Matematiska och systemtekniska institutionen.
    Svensson, Per-Anders
    Växjö universitet, Fakulteten för matematik/naturvetenskap/teknik, Matematiska och systemtekniska institutionen.
    Attracting fixed points of polynomial dynamical systems if fields of p-adic numbers2007Ingår i: Izvestiya. Mathematics, ISSN 1064-5632, E-ISSN 1468-4810, Vol. 71, nr 4, s. 103-114Artikel i tidskrift (Refereegranskat)
  • 2.
    Löwerot, Jenny
    et al.
    Växjö universitet, Fakulteten för matematik/naturvetenskap/teknik, Matematiska och systemtekniska institutionen.
    Svensson, Per-Anders
    Växjö universitet, Fakulteten för matematik/naturvetenskap/teknik, Matematiska och systemtekniska institutionen.
    Sufficient conditions for solubility of polynomials of the form $x^6 - ax + b$2007Ingår i: Proceedings of the Jangjeon Mathematical Society, ISSN 1598-7264, Vol. 10, nr 1, s. 23-30Artikel i tidskrift (Refereegranskat)
  • 3.
    Svensson, Per-Anders
    Linnéuniversitetet, Fakultetsnämnden för naturvetenskap och teknik, Institutionen för datavetenskap, fysik och matematik, DFM.
    Criteria for non-repelling fixed points2010Ingår i: Contemporary Mathematics, ISSN 0271-4132, E-ISSN 1098-3627, s. 239-252Artikel i tidskrift (Refereegranskat)
  • 4.
    Svensson, Per-Anders
    Växjö universitet, Fakulteten för matematik/naturvetenskap/teknik, Matematiska och systemtekniska institutionen.
    Dynamical Systems in Local Fields of Characteristic Zero2004Doktorsavhandling, sammanläggning (Övrigt vetenskapligt)
    Ladda ner fulltext (pdf)
    FULLTEXT01
  • 5.
    Svensson, Per-Anders
    Växjö universitet, Fakulteten för matematik/naturvetenskap/teknik, Matematiska och systemtekniska institutionen.
    Two-Periodic Dynamics in Finite Extensions of the p-adic Number Field2009Ingår i: Proceedings of the Steklov Institute of Mathematics, ISSN 0081-5438, E-ISSN 1531-8605, Vol. 265, nr 1, s. 235-241Artikel i tidskrift (Refereegranskat)
    Abstract [en]

    We investigate 2-periodic points of a certain class of dynamical systems defined over the field of p-adic numbers. We determine the topological properties of these points and the nature of the smallest finite extension in which the periodic points reside.

  • 6.
    Svensson, Per-Anders
    et al.
    Växjö universitet, Fakulteten för matematik/naturvetenskap/teknik, Matematiska och systemtekniska institutionen.
    Nyqvist, Robert
    Department of Mathematics and Science, Blekinge Institute of Technology, Karlskrona, Sweden.
    On the Number of Equivalence Classes of Attracting Dynamical Systems2009Ingår i: P-Adic Numbers, Ultrametric Analysis, and Applications, ISSN 2070-0466, E-ISSN 2070-0474, Vol. 1, nr 3, s. 264-270Artikel i tidskrift (Refereegranskat)
    Abstract [en]

    We study discrete dynamical systems of the kind h(x) = x + g(x), where g(x) is a monic irreducible polynomial with coefficients in the ring of integers of a p-adic field K. The dynamical systems of this kind, having attracting fixed points, can in a natural way be divided into equivalence classes, and we investigate whether something can be said about the number of those equivalence classes, for a certain degree of the polynomial g(x).

1 - 6 av 6
RefereraExporteraLänk till träfflistan
Permanent länk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf